WizIQ plans and pricing

WizIQ pricing starts from $25/month (billed annually).

Estimate your needs

Number of users 
50
starts from $40/month
Enable live, online learning? 
NoYes

Estimate your needs

Number of concurrent rooms
1
starts from $40/month
Attendees per room
10

Elite


  • Create and run online courses
  • Tests with multiple choice question
  • Learner Mobile app
  • Vanity URL
  • Co-branded web app
  • Discussion forum
  • Integrated payment gateway
  • Assignments
  • Conditional access to content
  • Certificate of completion
  • 2 hours of personalized instructor training
  • 25 GB storage

Infinite


Everything in the Elite plan and
  • Single sign-on
  • Custom domain
  • Custom SMTP
  • White-labeled web app
  • Your own custom Stripe Gateway
  • Dedicated onboarding and customer success manager
  • 50 GB storage

Professional

Best for individual teachers

  • Dedicated classroom for each teacher
  • Participant options: 10, 25, 50
  • Audio/video communication
  • Chat
  • Whiteboard
  • Content library
  • Share anything: PPT, Video, Doc, PDF etc
  • Screen sharing
  • Polling
  • MP4 recording on the cloud
  • Class duration: up to 120 minutes
  • Works on any device

Enterprise

Best for colleges & universities, corporate trainers, test prep institutes

  • Dedicated classroom for each teacher
  • Participant options: 10, 25, 50, 100
  • API access for seamless integration with your website or APP
  • White labeling: your branding with logo and url
  • Audio/video communication
  • Chat
  • Whiteboard
  • Content library
  • Share anything: PPT, Video, Doc, PDF etc.
  • Screen sharing
  • Polling
  • MP4 recording on the cloud
  • Class duration: Up to 300 minutes
  • Works on any device

Pay-per-Use

Per minute pricing

  • Use as you want
  • Valid up to 1000 attendees per class
  • API access for seamless integration with your website
  • White labeling: your branding with logo and url
  • Audio/video communication
  • Chat
  • Whiteboard
  • Content library
  • Share anything: PPT, Video, Doc, PDF etc.
  • Screen sharing
  • Polling
  • MP4 recording on the cloud
  • Class duration: Up to 300 minutes
  • Works on any device
Online Academy pricing
Elite
Infinite

Compare plans: find the perfect one for you

  • Elite
  • Infinite
EliteInfinite

Available in all plans

Number of learnersAs per planAs per plan
Cloud storage25 GB50 GB
Content Library

Course Management

Create and run self-paced courses
Number of testsUnlimitedUnlimited
Discussion forums
Assignments
Certificate of completion
Conditional access to content
Advanced tests (10 Additional Test Types)Available as Add-on

Live Learning

HD Audio/Video conferencing
Server side class recordings
Screen sharing
Whiteboard with advanced shapes & pallette
Number of classesUnlimitedUnlimited
Quality of video recordingsSD (480p)SD (480p)
Pre-and-post tests
Code editor
Play YouTube videos
Upload and share videos
Polling

eCommerce

Sell live classes & webinars
Sell self-paced courses
Commission on selling courses0%0%
Transaction processing fees using WizIQ Payment Gateway5%5%
Transaction processing fees using Custom Stripe Payment GatewayNot applicablePass-Through as per Payment Gateway
PayoutsMonthlyMonthly

Administration and Security

Authentication and authorisation framework
User management and roles
E-mail notifications
Reports
Custom e-mail notifications
Single sign-on
Custom Stripe payment gateway

Branding, Theming and White-labeling

Logo on academy
Favicon
Banner on academy
Change color theme
BrandingPowered by WizIQWhite-labeled
WizIQ mobile App
Custom vanity URL (URL Masking)
Custom SMTP gateway
YOUR Mobile app in Google Playstore and Apple Appstore (custom learner mobile app)Available as Add-on

Support

Knowledge base & Forum
Email
Live chat and phone
Instructor trainingOpen Webinar + 2 Premium sessionsOpen Webinar + 2 Premium sessions
24×7 Live support
Onboarding and success manager

Compare plans: find the perfect one for you

  • Professional
  • Enterprise
  • Pay-per-Use

ProfessionalEnterprisePay-per-Use

Recording and data storage

Recording per teacher / month1015As per plan
Storage and data transfer25 GB50 GBAs per plan
Quality of video recordingsSD (480p)SD (480p)SD (480p)
720p recordingCan buyCan buyCan buy
Additional recording, data transfer and storageCan buyCan buyCan buy

Branding, Theming and White-labeling

Logo on academy
Favicon
Banner on academy
Change color theme
BrandingPowered by WizIQWhite-labeledWhite-labeled
WizIQ mobile App
Custom vanity URL (URL Masking)

Support

Knowledge base & Forum
Email
Live chat and phone
Instructor training
24×7 Live support
Onboarding and success manager

Frequently asked questions

How Virtual Classroom is priced?
Virtual Classroom based plans give you the flexibility of choosing a pricing plan based on your use case.

  • Professional & Enterprise
    Choose any option from a professional or enterprise plan. These plans are based on the number of instructors/teachers/hosts. Each teacher will have his/her own dedicated classroom. For example, you have 10 teachers in your organization and they want to teach 25 students in each class then you can ask for 10 teachers and 25 attendees plan from our sales team.
  • Pay-Per-Use
    If you are not sure about your usage pattern, go for Pay-Per-Use plan. In this plan, you get participant minutes in bulk. Participant minutes are calculated by multiplying the number of participants with the duration of the class. For example if there are 5 participants in the class and class lasts for 40 minutes then participant minutes consumed are 40X5=200.

How Learning Management System is priced?
Learning Management System plans give you the flexibility of choosing a plan based on the number of users you enroll to your academy. Select the number of users based on your estimate of the number of learners you expect to deliver learning in a year.

WizIQ offers two flavours of LMS plans, Elite and Infinite. You can compare the features among the two flavours and choose the one that best meets your requirements. With each plan, you get the option to deliver self-paced courses. For live classes you can additionally opt for Virtual Classroom plan.
Who is a user in LMS plans?
A user can be learner, instructor or an administrator registered to your academy in WizIQ.

I want to use both LMS and Virtual classroom. Which plan should I buy?
You need to opt for both LMS and Virtual Classroom plans separately as per usage pattern.

What methods of payment can I use?
You can purchase using Credit Card (Visa, American Express and Mastercard), PayPal and direct bank transfer.

How do I purchase WizIQ plans?
All WizIQ plans are currently billed annually. To purchase any WIzIQ plan you can write to us at sales@wiziq.com or Contact us.

How is my cloud storage used?
Any presentation, pdf or document you upload in your Content Library will consume a portion of the storage space offered by WizIQ. Additionally, any recording of your live sessions is also stored in the WizIQ Content Library taking up storage space.

What is the price of additional storage and how can I buy it?
Price of storage includes both data storage and data transfer cost. Data transfer happens when your students view/download the content, recordings and other objects. It starts from $1/GB up to 25 attendees plan and includes both storage and transfer cost. After that it varies based on the number of attendees in classroom or number of users in LMS. You can contact your account manager to buy additional storage.

Is there any limit on Number of recordings?
Yes, with each plan there is limit on number of recordings available per month. This limit represents maximum number of recordings that can be build in a month. For example, if your plan included 20 recordings a month, you can record at most 20 live sessions in a month.

What happens when my recording limit in the month is reached? Can I buy additional recordings?
Once your recordings available for the month, as per your plan, have been used you will not be allowed to record live sessions until you have bought additional recording packs.
These recording packs will be consumed as per your usage and they do not have an expiry date. You can buy additional recording in packs of 200, 1000 or 5000. Please contact your account manager to buy more recordings.

Frequently asked questions

How Virtual Classroom is priced?
Virtual Classroom based plans give you the flexibility of choosing a pricing plan based on your use case.

  • Professional & Enterprise
    Choose any option from a professional or enterprise plan. These plans are based on the number of instructors/teachers/hosts. Each teacher will have his/her own dedicated classroom. For example, you have 10 teachers in your organization and they want to teach 25 students in each class then you can ask for 10 teachers and 25 attendees plan from our sales team.
  • Pay-Per-Use
    If you are not sure about your usage pattern, go for Pay-Per-Use plan. In this plan, you get participant minutes in bulk. Participant minutes are calculated by multiplying the number of participants with the duration of the class. For example if there are 5 participants in the class and class lasts for 40 minutes then participant minutes consumed are 40X5=200.

How Learning Management System is priced?
Learning Management System plans give you the flexibility of choosing a plan based on the number of users you enroll to your academy. Select the number of users based on your estimate of the number of learners you expect to deliver learning in a year.

WizIQ offers two flavours of LMS plans, Elite and Infinite. You can compare the features among the two flavours and choose the one that best meets your requirements. With each plan, you get the option to deliver self-paced courses. For live classes you can additionally opt for Virtual Classroom plan.
Who is a user in LMS plans?
A user can be learner, instructor or an administrator registered to your academy in WizIQ.

I want to use both LMS and Virtual classroom. Which plan should I buy?
You need to opt for both LMS and Virtual Classroom plans separately as per usage pattern.

What methods of payment can I use?
You can purchase using Credit Card (Visa, American Express and Mastercard), PayPal and direct bank transfer.

How do I purchase WizIQ plans?
All WizIQ plans are currently billed annually. To purchase any WIzIQ plan you can write to us at sales@wiziq.com or Contact us.

How is my cloud storage used?
Any presentation, pdf or document you upload in your Content Library will consume a portion of the storage space offered by WizIQ. Additionally, any recording of your live sessions is also stored in the WizIQ Content Library taking up storage space.

What is the price of additional storage and how can I buy it?
Price of storage includes both data storage and data transfer cost. Data transfer happens when your students view/download the content, recordings and other objects. It starts from $1/GB up to 25 attendees plan and includes both storage and transfer cost. After that it varies based on the number of attendees in classroom or number of users in LMS. You can contact your account manager to buy additional storage.

Is there any limit on Number of recordings?
Yes, with each plan there is limit on number of recordings available per month. This limit represents maximum number of recordings that can be build in a month. For example, if your plan included 20 recordings a month, you can record at most 20 live sessions in a month.

What happens when my recording limit in the month is reached? Can I buy additional recordings?
Once your recordings available for the month, as per your plan, have been used you will not be allowed to record live sessions until you have bought additional recording packs.
These recording packs will be consumed as per your usage and they do not have an expiry date. You can buy additional recording in packs of 200, 1000 or 5000. Please contact your account manager to buy more recordings.

Over 5000+ customers trust WizIQ to deliver online learning